Prečítajte si novinky a zaujímavosti zo sveta nehnuteľností, realitného trhu a iných oblastí.
Inflácia zasiahla všetky oblasti nášho života. Preto nie je prekvapením, že sa zmeny na trhu udiali aj v sektore s realitami. Doteraz situácia priala predávajúcim, pretože ceny domov a bytov sa z roka na rok zvyšovali. Dopyt však neklesal, práve naopak. Vďaka lacným hypotékam sa vlastné bývanie stalo realitou pre mnohých Slovákov. V posledných mesiacoch však banky boli nútené zdvihnúť úroky pri hypotékach až o niekoľko percent, čím sa tieto úvery značne predražili a tým pádom sa stali nedostupné pre nejedného žiadateľa. To spôsobilo pokles záujmu, kvôli ktorému musia predávajúci znížiť predajné ceny nehnuteľností. Dom či byt sa tak v porovnaní s minulým rokom dá kúpiť podstatne lacnejšie. Odborníci však upozorňujú, že tento stav nebude dlho trvať a na to bude mať vplyv viacero faktorov. Podľa dát Štatistického úradu za posledné mesiace klesol počet výstavieb nehnuteľností, čo bude mať za následok obmedzenejšiu ponuku dostupných bytov a domov. Okrem toho sa očakáva postupné klesanie inflácie, určitý pokles úrokových sadzieb pri hypotékach a celkové oživenie ekonomickej aktivity. Vďaka tomu by malo prísť k zvýšeniu záujmu zo strany kupujúcich a to bude ceny nehnuteľností opäť hnať na hor. Prognózy sú jasné, no čas ukáže, či sa aj vyplnia.
V našom hlavnom meste neustále prebieha výstavba nových budov. Mrakodrap však v našej krajine doteraz chýbal. To sa ale zmení, keď bude kompletne dostavaná EUROVEA TOWER. Budova, ktorá je momentálne ešte stále vo výstavbe má dokončené 38. poschodie a prekonala výšku 125 metrov. Podľa medzinárodných kritérií za mrakodrap možno označiť každú budovu, ktorá dosahuje výšku najmenej 150 metrov. To EUROVEA TOWER určite splní, pretože po dostavaní by mala merať až 168 metrov.
Okrem tejto pôsobivej budovy sa v Bratislave dočkáme aj ďalších atraktívnych noviniek. Plánuje sa rozšírenie populárneho nákupného centra EUROVEA, administratívnych budov na Pribinovej ulici, a tiež rezidencie RIVERSIDE. Zväčšené budú aj podzemné garáže. Okrem toho bude predĺžená aj promenáda na nábreží Dunaja, pribudnú nové verejné priestory, bulvár, ihriská pre deti a športoviská.
Častou nepríjemnosťou, ako v rodinných domov, tak aj v bytoch počas zimného obdobia je prasknuté potrubie. Mnohí ľudia robia chybu v tom, že keď počas zimy odchádzajú na dlhšie obdobie preč, kompletne vypnú kúrenie. To však môže mať za následok to, že voda vo vodovodnom systéme zamrzne a spôsobí prasknutie potrubia. Preto pred odchodom kúrenie nevypínajte, ale nastavte temperovanie, čo predstavuje nastavenie kúrenia na nízku teplotu. Šetriť sa v tomto prípade neoplatí. Temperovanie síce prestavuje nejakú spotrebu, nejde však o vysoké čísla. Ak by sa však stalo, že by ste sa rozhodli predsa len kompletne vypnúť kúrenie a prišlo by k prasknutiu potrubia, mohol by sa poškodiť váš nábytok, steny, okná a pod. a ich oprava by vás mohla vyjsť draho. Takéto vodovodné škody sú síce kryté z poistenia domácnosti, poisťovňa však bude skúmať, či ste dodržali náležitú zimnú údržbu.
Z dôvodu pandémie majú mnohí z nás hlboko do vrecka. Preto sa očakávalo, že sa to prejaví aj na nižšej kúpyschopnosti pri nákupe nehnuteľností. Opak je však pravdou. Dopyt po nehnuteľnostiach neustále narastá a tým pádom rastú aj ceny. Najrýchlejší a najvýraznejší rast cien domov a bytov je zaznamený v Bratislavskom kraji, kde je citeľný aj najväčší dopyt.
Experti pritom pre záujemcov nemajú dobré správy. Rast cien nehnuteľností sa predpokladá aj na ďalšie roky, očakáva sa však spomalenie tempa rastu. Situácia je priaznivá najmä pre predajcov a taktiež mnoho ľudí využíva možnosť kúpy bytu na investičné účely. Tento trend podporujú aj banky, ktoré poskytujú hypotéky s veľmi nízkymi úrokmi. Z dôvodu pandemickej situácie a tiež na základe podmienok od Národnej banky Slovenska výrazne sprísnili podmienky získania hypotekárneho úveru. Napriek tomu sa na nedostatok žiadateľov nemôžu sťažovať. Pokles cien bol zaznamenaný v otázke cien prenájmov, nakoľko mnoho ľudí svoje prenájmy vypovedalo.
Od novembra je v platnosti novela zákona o vlastníctve bytov, ktorá má správu bytov sprehľadniť a zjednodušiť a tiež zabezpečiť vyššiu bezpečnosť a informovanosť vlastníkov bytov. Novela priniesla zmenu v hlasovaní o spoločných veciach. Po novom môžu vlastníci hlasovať aj písomnou formou a na schválenie drobnejších opráv je potrebný hlas nadpolovičnej väčšiny vlastníkov. Ak sa bude prejednávať vážnejší problém, súhlasiť musí aspoň dvojtretinová väčšina vlastníkov. S nadstavbou alebo prestavbou musia súhlasiť všetci vlastníci. Ďalšou z nových zmien je zavedenie povinnej kontroly pri oprave alebo prestavbe bytu. Táto kontrola má preveriť, či plánované opravy nemôžu poškodiť alebo zasiahnuť do spoločných častí bytového domu. Po novom sa schôdza vlastníkov má konať aspoň raz do roka a môže byť zvolaná v prípade, že o to požiada aspoň štvrtina vlastníkov v dome. Novela taktiež zrušila predkupné právo vlastníkov pri predaji parkovacieho miesta. Ak teda jeden z vlastníkov bude predávať svoje parkovacie miesto, nemusí ho najskôr ponúknuť ostatným vlastníkom. Ešte pred schválením vyvolala novela rozruch, pretože poslanci vtedy uvažovali o úprave, podľa ktorej by sa balkóny, lodžie a terasy mali považovať za spoločné časti domu. Tento návrh však nakoniec schválený nebol a balkóny, lodžie ani terasy za spoločné priestory považované nie sú.
Pri správne nastavenom poistení vám poisťovňa nahradí vzniknutú škodu na vašej nehnuteľnosti. Ak však máte poistenie uzatvorené už niekoľko rokov a vašu nehnuteľnosť naďalej zveľaďujete, nemali by ste zabúdať ani na revíziu poistných zmlúv. Môžete totižto zistiť, že vaša nehnuteľnosť je v súčasnosti podpoistená. Ak máte napríklad vašu nehnuteľnosť poistenú na 45 000 eur a hodnota vašej nehnuteľnosti postupne vzrástla dvojnásobne, v prípade škodovej udalosti vám poisťovňa vyplatí maximálnu sumu iba do 45 000 eur. Ak ste váš dom či byt rekonštruovali, prípadne vybavili drahým nábytkom alebo spotrebičmi, zvážte zvýšenie poisteného krytia.
Poistenie nehnuteľnosti a taktiež aj poistenie domácnosti vám v prípade nečakaných škodových udalostí môže ušetriť nie len výdavky, ale aj administratívne komplikácie. Dbajte preto na to, aby poistné krytie zodpovedalo trhovej cene vašej nehnuteľnosti. Iba takým spôsobom bude vaše poistenie plne funkčné a naozaj výhodné.
Allianz Slovenská poisťovňa predstavuje novinky v oblasti majetkového poistenia. Produkt Môj domov kombinuje doterajšie poistenie domácnosti a poistenie budovy, pričom jeho základnou filozofiou je umožniť klientovi poistiť si svoj domov podľa vlastných predstáv.
Najväčšou výhodou tohto poistného produktu je skutočnosť, že si klient môže uzatvoriť poistenie domácnosti, nehnuteľnosti ako aj poistenie zodpovednosti za škodu v jedinej zmluve. Takzvaný „stavebnicový“ systém poistenia umožní klientovi, aby si sám stanovil poistnú sumu pre jednotlivé skupiny vecí, čím si vyberie poistenie šité na mieru.
Ďalšou výhodou je aj možnosť rozšíriť poistné krytie aj na vozidlá bez evidenčného čísla, veci určené na zárobkovú činnosť, alebo tiež rozšíriť o skrat motorov v elektrospotrebičoch bez obmedzenia príkonu. V rámci poistenia nehnuteľnosti je poistné krytie rozšírené o garáž, hospodárske budovy, altánky, prístrešky, bazény a ďalšie vedľajšie stavby.
Ak patríte ku klientom ČSOB a uzatvorili ste si poistenie domu, bytu a domácností po 27. auguste 2011, získali ste v cene poistenia automaticky aj asistenčné služby. Tie obsahujú nasledovné úkony:
Ak teda patríte ku klientom ČSOB ako aj k spomínanej skupiny „šťastlivcov“ a stane sa vám niektorá zo spomínaných udalosti – neváhajte a volajte non stop na telefónne číslo: +421 02 444 500 50.